Muhteşem Lezzet Sarma Beyti

Evde sarma beyti kebabı nasıl lezzetli yapılır.

Bunun için gerekli ürünler:

*200 gr Kuzu Kıyma tek çekim

*300 gr Dana Kıyma tek çekim

*3-4 diş Sarımsak

*2-3 adet Lavaş

*5 Çorba kaşığı Yoğurt

*5 Çorba kaşığı Domates Püresi

*3-4 dal Maydonoz- Yarım Kapya Biber

*3-4 Çorba kaşığı sıvı yağ

*1 tatlı kaşığı tuz -1 çay kaşığı pulbiber (Azı isteyen artırabilir) -Karabiber

*Bir kaç tane şiş (Metal) yoksa Dil Çubukları şeklindeki ağaç şişlerde olur.

Hazırlanışı: Kıymaları tuz ve biber ekleyerek derin bir kap da kapya biberle birlikte bir süre yoğuruyoruz.(Biberleri küçük küçük doğruyoruz) Yoğurulan kıymalar şişlere top yapılarak aynen Adana gibi geçiriyoruz.  Ardından ısınmış bir döküm tavaya şişler tavaya değmeyecek şekilde yerleştirilir.Çevirerek yaklaşık 10 dakika da şişleri pişireceksiniz. Geniş bir tavaya 2 diş ezilmiş sarımsağı ve içine 3 çorba kaşığı sıvı yağı ekleyin.
· 5-6 dal maydanozu ince kıyıp ısınmış yağa atın. Sarımsaklı maydanozlu yağdan lavaşları güzelce yağlayın. Aynı tavaya 5-6 çorba kaşığı domates püresi ve 1 çorba kaşığı tereyağı ekleyin.
· Domates püresi kaynayıp tereyağı eriyince sos da hazır olacak.
· 5 çorba kaşığı yoğurda 1 diş sarımsak ezip karıştırın. Birazcık da tuz ve karabiber ekleyip karıştırın. Pişmiş kebapları lavaşlara sarın ve şişleri dikkatlice çekin.Kebap sarılı lavaşları göz kararı dilimleyin(yaklaşık iki parmak).Büyük bir servis tabağına kestiğiniz lavaşları diziniz.  Domatesli sosu beytileri kapatmayacak şekilde üzerine 4-5 kaşık dökün. İsteğe göre ortasında yoğurtla da servis yapılabilir.Servis öncesi maydanoz ile de süslenebilir.AFİYET OLSUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.