Karamelli Üç Renk Puding

Karamelli Üç Renk Puding

Benim gibi karamel tadını sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir tatlı. Yaptığımla bitmesi bir oldu. Soğumasını bile bekleyemedik. Şiddetle yapmanızı tavsiye ediyorum.Yaparken biraz fazla bulaşık çıkıyor ama bu lezzete değer.Bu tatlının en önemli püf noktası karameli yaparken şekeri yakmamaya dikkat edin. Yoksa tatlınız acı olur. Zaten renginden ve kokusundan karameli yaktığınızı anlarsınız.

Malzemeler:

  • 4 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 paket krema
  • 1 paket bitter çikolata(çok önemli)

Öncelikle tencereye sütü,yumurta sarısını,nişastayı koyup karıştırıp kenarda bekletiyoruz. Diğer tarafta yanmaz tavaya toz şekeri koyup orta ateşte erimesini bekliyoruz. Karamel yaparken ara ara karıştırarak şekeri kontrol ediyoruz. Erimeye başladıktan sonra ocağın altını kısıyoruz. Hepsi eridikten sonra kremayı dikkatlice ekleyip devamlı karıştırıyoruz. Meraklanmayın karamel sertleşecektir. Kremayla karıştıra karıştıra eritiyoruz. Tatlının en zahmetli kısmı burası sürekli karıştırmanız gerekiyor.Şeker kremanın içinde iyice eridikten sonra(azcık uzun sürüyor biraz sabır). Tenceredeki sütümüze ekleyip tencereyi ocağın üzerine alıp karıştırarak biraz koyulaşana kadar pişiriyoruz. Çok kaynatmayın krep hamuru kıvamında akışkan olmalı eğer bundan daha koyu olursa biraz sütle kıvamını açabilirsiniz.

Şimdi bu tatlıyı kaselere ayırıp 3 e bölüyoruz. 1. Sade karamelli kısmı kalıyor. 2. Kaseye bitter çikolatamızın yarısından daha az kısmını koyup karıştırarak eritiyoruz. 3. kaseye kalan çikolatanın tamamını atıp daha koyu bir renk elde ediyoruz. Sonra servis cuplarına önce en koyu tatlıyı üzerine daha açık olan tatlıyı en son da sade karamelli kısmını koyup bitiriyoruz. Afiyet olsun.

Fırında Patates Patlıcan Köfte Dizmesi Tarifimizi Denediniz mi?

Fırında Patates Patlıcan Köfte Dizmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.