Akdenizden Enfes Portakal Reçeli Tarifi

Portakal Reçeli Tarifi:

Kahvaltılarda olmazsa olmazımız reçellerdir. Reçel yapmayı çok seviyorum. Mutlaka her mevsim düzenli yaptığım reçeller var. Bunların arasında kızılcık ve portakal reçeli favorilerimiz. Şimdi tam zamanıyken portakal reçelini denemenizi tavsiye ederim.

Akdenizden Portakal Reçeli Tarifi

Malzemeler :

  • 1 kg kalın kabuklu iri portakal
  • 6 su bardağı toz şeker
  • 2.5 su bardağı su(portakallarınız susuz ise 3 su bardağı su)
  • 2 yemek kaşığı limon suyu

Öncelikle yıkadığımız portakalların kabuklarını rendeliyoruz. Asitli kısmı çıkana kadar her yerini rendeliyoruz.Ardından büyük bir tencere kaynattığımız suya portakalları koyup yaklaşık 10 dakika kaynatıyoruz.Çıkan suyu değiştirip aynı işlemi tekrar ediyoruz. İkinci defada 5 dakika kaynatıyoruz tekrar suyu değiştirip üçüncü kez aynı işlemi yapıyoruz.( Eğer suyunu değiştirmezsek reçelimiz acımsı bir tatta oluyor.Ben bu riski almamak için üç kez değiştiriyorum garanti bir lezzet oluyor.Yıllardır bu şekilde yaparım biraz zahmetli olsa da sonuç harika)

Sonra süzdüğümüz portakalları istediğimiz büyüklükte doğruyoruz. Diğer taraftan şerbeti hazırlıyoruz. Tencerede şeker ve suyu kaynatarak şurup kıvamına getiriyoruz.Ardından içine doğradığımız portakalları koyuyoruz.Kıvamı koyulaşınca içine limon suyunu ekleyip bir taşım daha kaynatıyoruz.Tencereyi kapattıktan donra üzerindeki köpükleri delikli kevgirle alıyoruz.

Kavanozlara boşaltıp soğuduktan sonra ağzını kapatıyoruz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.