20 Ocak 2020 A La Şerife Fox Tv de Başladı

20 Ocak 2020 Pazartesi günü 12:15 ‘te A La Şerife Foxtv ‘de Şerife Aksoy ‘un sunumuyla başladı.Şerife Aksoy program içinde çok güzel tarifler verdi.Programı izlerken insanda köye yerleşme isteği uyandırıyor bu doğallıkları yerinde görmek ve yaşama isteğini artırıyor.

Şerife Aksoy’la programın nasıl bittiğini anlayamadım. Sunuşu,sunumu,anlatışı ve yemekleri çok doğal,çok farklı ve sıradanlıkla sıra dışılığın birleştiği bir programdı.

20 Ocak 2020 pazartesi günü yayınlanan A La Şerife programında ,Şerife Aksoy hangi yemekleri hazırladı ?Sorunun cevabı aşağıdaki satırlarda bulabileceksiniz.Çünkü programda yapılan yemekler programın doğal akışında verildi.Ayrıca bir malzeme listesi verilmedi.Programı takip edenler ve beni takip edenler bu yemekleri yapabilirler.

Fox Tv ekranlarında yayınlanan A La Şerife programında Şerife Aksoy öncelikle arı kovanından petekleri bal dolu çıtaları aldı.Bu peteklerdeki balı santrifüj makinesi sayesinde süzdü.Bu olaya bal sağımı deniyor. Buradan elde ettiği doğal baldan öncelikle bir bal sirkesi yaptı.

Bal Sirkesi yapımı : Bir kavanoz balı büyük bir kavanoza döktü.Üzerine döktüğü balın iki katı kadar klorsuz su koydu.Büyük kavanozun 1/3 ‘lük kısmı boş kaldı.Çünkü bal sirkesi havayla iç içe olmalıymış.Kavanozun ağzını bir tül ile kapattı.Hava akımının devam etmesi için.Bu kavanozu karanlık bir yere kaldırdı.2 ile 3 sonra bal sirkesi hazır hale geleceğini söyledi.Bu sirkeyi küçük şişelere doldurup kullanabileceksiniz.Böylelikle doğal ve organik bal sirkeniz hazır oldu.

Bu Sayfamızı Gördünüz mü? >>  Brownie Kurabiye Arda'nın Mutfağından

Ballı Hardal Yapımı : Siyah hardal tanesi,kahverengi hardal tanesi,karabiber,bal sirkesi ve tabi ki bal.Tüm bu malzemeleri derin bir kapta karıştırdı.Bal sirkesini kıvama göre yavaş yavaş ekledi.Elde ettiği karışımı blender de çektikten sonra kavanoza koydu.

Ballı Mayonez Yapımı : Yumurtanın sarısını ve beyazını ayırdı.Yumurtanın sarısını kullanmak üzere derin bir kaba aldı.Bir kapak(Su şişesi kapağı) dolusu ballı sirke ve bir miktar ballı hardal karışımını ekledi.Daha sonra yavaş yavaş sızma zeytinyağını karışıma ekledi.Eklerken de çırpmaya devam etti.Hardal tanesi,karabiber,tuz bunlarıda ekleyerek akışkan bir hal alana kadar çırpmaya devam etti.Akışkan hale gelen ”Ballı Mayonez” böylelikle hazır oldu.

Bu arada bir buçuk yıldır beklediği Karakovan‘ını da açtı.Fakat beklediği balla karşılaşamadı.Arılar oğul vermiş yani yavru vermiş.Oğullar kovandan ayrılırken balları da götürmüşler.Bundan dolayı kovandaki doğal arı peteklerinde bal yoktu.

Bu Sayfamızı Gördünüz mü? >>  Brownie Kurabiye Arda'nın Mutfağından
Ballı Hardallı Marine Sos Tarifi

Marine İçin Ballı Hardallı Sosun Yapılışı : Ballı hardallı Mayonezli Karışım,Sızma zeytinyağ,Acı sos,taze biberiyeyi de ekleyerek bir kapta karışım elde etti.Bu karışımı bir süre beklettikten sonra Tavuk kanatlarına ,önceden haşlanmış hindi kanatlarına ve şişlerinde ki hindi etlerine uyguladı.Bunları doğayla baş başa ızgarada pişirerek servis etti. Kristalleşmiş balı çırpıcıda krem kıvamına gelene kadar çırptı.Krem gibi görünen balı elde etti.Bu balı ev yapımı dondurmasında kullandı.

Şeftali tatlısı için bahçesinden şeftalileri topladı,yıkadı ve ikiye ayırıp çekirdeklerini çıkardı.Daha önce toz esmer şekerleri karamelize etti.Bu karamelin içine çiğ fındıklarını atıp kavurdu.Sonra soğumaya bıraktı. Karamelli bu tavada şeftalilerin her iki tarafını da pişirdi.Pişen şeftalilerin içine dondurma koydu ve üzerine de ince ince kıydığı karamelli fındığı üzerine koydu.Üstüne de bal gezdirerek servise hazır hale getirdi.

Zeytinyağlı Fasülye Yapılışı : Öncelikle bu yemeği dışı bakır iç tarafı döküm olan bir tencerede pişirilmesini önerdi.Bahçesinden topladığı yeşil fasülyelerin kılçıklarını bir bıçak yardımıyla fasülyenin her iki tarafından aldı. Fasülyeleri dikine olacak şekilde iki üç parça halinde kesti.Küçük 3-4 soğanı da temizledikten sonra iki üç parçaya ayırdı.Tenceresine bir miktar sızma zeytinyağı koydu ve soğanları kızmış yağda kavurdu.Bahçesinden topladığı parmak kadar havuçları uzunlamasına 2-3 parçaya ayırdıktan sonra soğanın üstüne ekledi.Bu karışımın içine domates koymadı ancak 4-5 tane kayısı kurusu ekledi.En son olarak yeşil fasülyeleri koyduktan sonra üzerine bir miktar daha sızma zeytinyağını ve iri kayısı kurularını ekledi.Kesinlikle Zeytinyağlı Fasülye de su kullanılmaması gerektiğini söyledi.Üstünü ortası delik yağlı bir kağıtla örttü.Kapağını kapatıp karıştırmadan pişmeye bıraktı.Piştikten sonra ocaktan indirdi. Püf Noktası : Zeytinyağlı yemekler dışarıda soğuduktan sonra bir gün buzdolabında bekletip servis yapılması daha uygun olacağını belirtti. Fasülyeden çıkan kılçıkları da zeytinyağında hafif kızarttıktan sonra Zeytinyağlı Fasülyenin üzerini sülemek için kullandı.

Bu Sayfamızı Gördünüz mü? >>  Brownie Kurabiye Arda'nın Mutfağından

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.